Mantre 5 5 7

Mantre

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Mantre

Mesaj  valeria la data de Dum 20 Mar - 9:35

Mantrele sunt ca un fel de ''rugaciuni'', binecuvantari care antreneaza corpul, graiul si mintea noastra pentru dezvoltarea potentialului divin ce exista in noi. Ele se incanteaza repetitiv... sunt catalizatori puternici pentru tranformarea mintii si pentru castigarea intelepciunii... e prea mult de spus...
Una din cele mai puternice mantre e OM MANI PADME HUM ( se citeste om mani peme hung).
Dar o sa incep doar cu un salut NAMASTE!!( divinitatea din mine recunoaste si saluta divinitatea din fiinta ta)
Sunt forme de respect pentru om, de bucurie si de binecuvatare... pentru binele tuturor !

valeria
2
2

Sus In jos

Re: Mantre

Mesaj  zexe la data de Dum 20 Mar - 9:51

"Mantra ÔÇô este o silab─â, cuv├ónt sau vers, ce are proprietatea de a exercita o influen┼ú─â puternica asupra subcon┼čtientului si a con┼čtiin┼úei ├«n acela┼či timp, ├«n vederea perfec┼úion─ârii suflete┼čti! Vechi si t─âinuite, mantrele au fost cunoscute ca ┼či instrumente cu o putere deosebit─â pe P─âm├ónt. Reprezint─â leg─âtura ├«ntre Dumnezeu, Univers ┼či sufletele noastre."

Aveţi aici un exemplu:

zexe
4
4

Sus In jos

Mesaj  valeria la data de Dum 20 Mar - 9:53

Bravo, Zexe!!!!

valeria
2
2

Sus In jos

Mesaj  zexe la data de Dum 20 Mar - 9:54

Wink

zexe
4
4

Sus In jos

Mantre

Mesaj  valeria la data de Dum 20 Mar - 10:05

Ma bucur ca ai adus aceste lamuriri, eu nu am vrut sa aduc numele Dumnezeu in explicatii. Fiecare, pe net sau in carti, va gasi informatii despre mantre. majoritatea de pe forum cred ca sunt crestini/ confesiune ortodoxa, iar mantrele sunt incantatiile legate de Buddha, practicate in special de lama/calugari sfinti, modesti... E, de fapt, o CALE BUDISTA CATRE LIBERTATEA INTERIOARA!
Divinitatea universala... fara legatura cu bisericile...In intelesul budist, refugierea adevarata e sa te indrepti spre tine insuti, sa descoperi propria constiinta si propriul potential nelimitat.

valeria
2
2

Sus In jos

Mantre

Mesaj  zexe la data de Dum 20 Mar - 10:28

Totu┼či, fiecare om, indiferent de religie, are propria lui imagine despre divinitate.

E. Tolle spunea:
"Cuv├óntul Dumnezeu a devenit un concept ├«nchis. ├Än momentul c├ónd este rostit, apare o imagine mental─â, poate c─â nu chiar aceea a unui b─âtr├ón cu barb─â alb─â, totu┼či o reprezentare mental─â a unui lucru sau a unei persoane din afara noastr─â ┼či, desigur, aproape inevitabil, aceasta este o persoan─â sau un lucru de sex masculin."

A┼čadar, mantra, poate fi chiar ┼či o rug─âciune, care nu-i altceva dec├ót un "liant" ├«n unirea omului cu divinitatea.

"Cantecele au puterea sa innobileze mintea si sa te conecteze cu Dumnezeu.
Dumnezeu este inlauntrul vostru; pacea este inlauntrul vostru; iubirea este inlauntrul vostru; totul este inlauntrul vostru.
Scopul este sa gasiti acest lucru" Sri Vasudeva

zexe
4
4

Sus In jos

Mesaj  habibi77 la data de Dum 20 Mar - 14:57

Am fost la un curs de yoga, am primit o manta, dar cu rusine recunosc ca n-am lucrat cu ea. Astept momentul potrivit pentru asta. Smile

habibi77
6
6

Sus In jos

Mesaj  zexe la data de Dum 20 Mar - 15:00

Ai primit o manta sau o mantr─â? Razz

zexe
4
4

Sus In jos

Mesaj  valeria la data de Lun 21 Mar - 8:44

TADYATHA
OM BHEKHANDZYE BHEKHANDZYE
MAHA BHEKHANDZYE
RADZA SAMUDGATE SVAHA

Mantra pentru vindecare. Linistete bolile, tulburarile spiritului, aduce succes, totul se petrece pe masura dorintelor noastre.

valeria
2
2

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Lun 21 Mar - 8:55

Si....cum se "foloseste"? Rolling Eyes

pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  valeria la data de Lun 21 Mar - 9:33

Se rosteste, dar recitarea mantrelor nu este doar o simpla repetare vocala a unor silabe. Cei care mediteaza stiu din experienta ca incantarea mantrelor transcende sunetele si cuvintele exterioare. Este ca si cum am asculta un sunet subtil, care a fost in interiorul nostru din timpuri fara de inceput. Mantra e bine sa vina de la un profesor calificat( ceea ce eu nu sunt), pentru ca astfel integrarea mantrei in constiinta celorlalti este mult usurata. E o meditatie, o vizualizare a binelui pe care il doresti in lume.
Incantarea mantrelor devine extrem de puternica cand este practicata cu motivatia neprefacuta de a ajuta si de a aduce foloase celorlalti.
''Soarele adevaratei fericiri va straluci in viata ta cand va/vei incepe sa iti pese de ceilalti".

valeria
2
2

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Lun 21 Mar - 9:36

Rolling Eyes Frumos, dar prea complicat pentru mine.

pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  zexe la data de Lun 21 Mar - 12:16

Nu-i chiar a┼ča simplu.
Nu-i suficient s─â roste┼čti o mantr─â ca s─â te vindeci de nu ┼čtiu ce boli sau s─â devii subit un om de scucces, nu.
E nevoie de niscaiva ini┼úiere. Nu se poate a┼ča, tam-nisam.
Mantrele ţin de transcedental, de meditaţie.
Cel mai adesea, mantrele, sunt folosite de yoghini ( Vezi Mantra-yoga ).

"Meditaţia cu mantre sau silabe sacre a fost folosită din toate timpurile
pentru lini┼čtirea min┼úii ┼či p─âtrunderea ├«n medita┼úie profund─â (resorb┼úia meditativ─â).
┼×amanii folosesc invoca┼úii, tibetanii ┼či hindu┼čii folosesc silabe specifice
pentru deschiderea centrilor energetici iar cre┼čtinii folosesc rug─âciunea inimii ca mantr─â suprem─â."

"Tradiţia tibetană are la bază mantrele:

A

OM

HUNG

RAM

DZA

Tradi┼úia hindus─â folose┼čte mantrele:

VAM

BAM

RAM

YAM

HAM

AUM

Iar cre┼čtinismul:

DOAMNE IISUSE CRISTOASE FIUL LUI DUMNEZEU,
M├éNTUIE┼×TE-NE PE NOI, P─éC─éTO┼×II."

Meditaţia cu sunete sacre are 3 faze:

Grosier─â - cu voce tare
subtilă - mental (în interior, în gând)
foarte subtil─â - dincolo de mental "

zexe
4
4

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Lun 21 Mar - 12:19

Nu ma gandeam ca te pricepi la asta Smile

Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Vin 25 Mar - 9:11, editata de 1 ori

pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  zexe la data de Lun 21 Mar - 12:22

Very Happy

zexe
4
4

Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul