Cum scapam de soareci? 5 5 5

Cum scapam de soareci?

Pagina 2 din 6 Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Cum scapam de soareci?

Mesaj  pitulicea la data de Lun 11 Oct - 10:09

Rezumarea primului mesaj :

Zilele acestea m-am batut de o problema cat se poate de grava, din punctul meu de vedere: mi-au intrat soareci in casa.
Pusa in fata faptului implinit, am fost nevoita sa gasesc solutii pentru a scapa de ei. As fi preferat ceva ultrarapid, dar se pare ca nu-i chiar atat de simplu sa scapi de lighioanele acelea nesuferite, care pe langa faptul ca sunt rozatoare si gasesc o deosebita placere in a roade tot ce le iese in cale, mai sunt si purtatoare de boli si de microbi, si in plus, duhnesc ingrozitor. pale
Cum putem scapa de soarecii din casa/apartament? Ce metode eficiente cunoasteti sau folositi?

pitulicea
6
6

Sus In jos

Re: Cum scapam de soareci?

Mesaj  habibi77 la data de Lun 11 Oct - 16:37

Laughing Laughing Laughing

habibi77
6
6

Sus In jos

Mesaj  atat de simplu la data de Lun 11 Oct - 19:20

Mr Nobody a scris:Daaaa!
Am un motan, Misu! ii trec soarecii pe sub mustati, nici nu se sinchiseste!
Optiuni:
a. Otrava! Dezavantaj, mor pe unde apuca, ii gasesti dupa miros. Daca sunt decedati prin pereti, naspa!
b. cures de soareci, din comert sau improvizate(nuca si farfurie). Dezavantaj: ii vezi morti, tre sa-i arunci sau, in cazul nucii, tre sa-i omori tu, cu manutza ta! Spune-mi , ai privit vreodata un soricel in ochisorii aia mici, negri, ca doua margeluse?
c: aparat cu ultrasunete, functioneaza destul de bine o perioada. Dezavantaj: consuma curent-nu mult dar, pt o persoana chibzuita... Very Happy - iar dupa ceva vreme tre inlocuit.
Spor la vanatoare!

Motanul tau cred ca nu recunoaste soarecii. Laughing Sau e prea batran si nu mai are chef de ei. Wink

atat de simplu
6
6

Sus In jos

Mesaj  Radu la data de Lun 11 Oct - 19:40

Sau ai soareci atat de inteligenti incat si-au creat o grupare interlopa atat de puternica incat matzocul nu are curaj sa intervina. Asta inseamna ca in casa ta este un grad ridicat de coruptie la nivelul rozatoarelor. E cazul sa faci ceva reforme pana nu e prea tarziu. Sau noah, si ce spune simplu e posibil... thinking

Radu
5
5

Sus In jos

Mesaj  atat de simplu la data de Lun 11 Oct - 19:44

Laughing Laughing Laughing

atat de simplu
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Lun 11 Oct - 20:51

Da.... aparatul cu ultrasunete Very Happy
Sambata, disperata si timorata din cauza soarecilor, am plecat in cautarea lui.
Am cautat la Cora... se terminase! Am cautat la Metro..... se terminase. Suspect
Am mers la Carrefour....AVEAU! Aparat cu ultrasonice impotriva rozatoarelor, pentru exterior. Acopera o raza de 700 m2. Numa' bun. Curtea noastra are 500 m2, asa ca ma puteam simti in siguranta Very Happy 163 de lei, dar cui ii pasa? Am pus repede mana pe el.
Am intrat si pe la Praktiker, sa vad daca era si acolo si la ce pret. Era..... cu vreo 40 de lei mai ieftin Very Happy Nu conteaza. In schimb mai era un aparat pentru interior, la 125 lei. What a Face L-am luat si pe ala clown
Le-am pus in functiune....acum stau si astept sa fuga soarecii Monkey Problema e ca fug foarte incet. Le ia cateva zile, sau chiar o luna, pana sa cedeze nervos din cauza ultrasunetelor si s-o ia la picior spre alta destinatie.
Si cum o sa-mi dau seama daca au plecat? Ca doar nu stau sa-mi faca cu mana din usa Laughing De unde stiu ca au plecat, sau doar mi s-au ascuns prin vreun dulap? Sad

pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  Radu la data de Lun 11 Oct - 20:55

Pana la urma tot borcanul cu nuca era mai bun. Daca dai cu mila cu bocancul, puteai lua in schimb un tazzer sa nu faci mizerie cand ii linsezi. Simplu, ieftin si eficient.

Radu
5
5

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Lun 11 Oct - 20:56

Oricum, aparatul de interior pe care l-am luat eu, cred ca-i putin defect. Ar trebui sa emita ultrasunetele la intervale de 5 secunde, dar emite cand cum are chef. Uneori la 20 de secunde, alteori la cateva minute....dar niciodata mai des Very Happy Cred ca o sa ma duc cu el inapoi.... sa-mi dea unul care functioneaza conform indicatiilor din prospect.
Nu stiu cat sunt de eficiente, sau daca sunt.... si nu stiu cat o sa tina. Dar acum sunt disperata sa scap de lighioane, asa ca n-am stat prea mult pe ganduri: le-am cumparat. Termenul de garantie este de 2 ani. Macar atat sa functioneze Very Happy
Intr-adevar, era mai ieftina o pisica Very Happy

pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  atat de simplu la data de Lun 11 Oct - 20:59

Si mult mai sigura, cred eu.Nu stiu ce sa zic de aparatele alea.Sper sa te ajute.

atat de simplu
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Lun 11 Oct - 20:59

Radu a scris:Pana la urma tot borcanul cu nuca era mai bun. Daca dai cu mila cu bocancul, puteai lua in schimb un tazzer sa nu faci mizerie cand ii linsezi. Simplu, ieftin si eficient.
Si crezi ca o sa sara toti in borcan? Suspect
Sau cum? Le pun ceva pe ce sa urce? Un fel de ...scarita? Laughing Sa intre, dar sa nu mai poata iesi?
Era ieftina, dar trebuiau omorati Suspect Nu ma vad facand asta.

pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  atat de simplu la data de Lun 11 Oct - 21:02

Nu mai exista otrava de aia cum era candva?Ca stiu ca nimic nu ii rezista.Mai bine chemi pe cineva de la deratizare.

atat de simplu
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Lun 11 Oct - 21:17

Acuma, dupa ce am investit in aparatele alea? Laughing
Veneau aia si-mi faceau tambalau prin casa. Neutral

pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  Radu la data de Lun 11 Oct - 21:20

pitulicea_de_stepa a scris:
Radu a scris:Pana la urma tot borcanul cu nuca era mai bun. Daca dai cu mila cu bocancul, puteai lua in schimb un tazzer sa nu faci mizerie cand ii linsezi. Simplu, ieftin si eficient.
Si crezi ca o sa sara toti in borcan? Suspect
Sau cum? Le pun ceva pe ce sa urce? Un fel de ...scarita? Laughing Sa intre, dar sa nu mai poata iesi?
Era ieftina, dar trebuiau omorati Suspect Nu ma vad facand asta.

Borcanul sprijinit pe o jumatate de nuca, cu miezul spre interior. Dar cu scarita chiar o sa incerc. Pun momeala in borcan, si trambulina sa se arunce inauntru. Totul in numele stiintiei.

Radu
5
5

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Lun 11 Oct - 21:37

Noi am prins mai demult, in podul casei, cativa soareci asa, in borcan. Ma rog, nu intentionat. S-au prins ei singuri Very Happy
Ramasesera ramasite de mancare in borcan, ei au intrat sa manance si n-au mai putut iesi Very Happy Acolo le-a fost sfarsitul Evil
Adevarul e ca-i o metoda ieftina. Te costa doar borcanul Very Happy Tot mai ieftin un borcan, chiar si decat lipiciul pt soareci.

Azi nu s-a mai prins/lipit nici un soarece pe carton Neutral Sa fi plecat deja, din cauza aparatului cu ultrasunete? Nu cred sa fie chiar asa de eficient Very Happy
Sau au facut o gaura in dulap, acolo unde am ascuns merindele si se ospateaza bine-merci cu tot ce-i pe-acolo? Very Happy Nu-i mai tenteaza cascavalul si nuca momeala Suspect

pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  atat de simplu la data de Lun 11 Oct - 21:39

pitulicea_de_stepa a scris:Acuma, dupa ce am investit in aparatele alea? Laughing
Veneau aia si-mi faceau tambalau prin casa. Neutral

Mi-e sa nu ajungi tot acolo pana la urma.Eu chiar sunt curioasa ce efect au aparatele alea.

atat de simplu
6
6

Sus In jos

Mesaj  Radu la data de Lun 11 Oct - 21:40

Poate mananca pana crapa si scapi de ei. Ar trebui sa le pui la indemana toata mancarea. Asa, o sa manance pana li se face greata.

Radu
5
5

Sus In jos

Pagina 2 din 6 Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum