Cum se scrie corect? 5 5 12

Cum se scrie corect?

Pagina 7 din 11 Inapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Cum se scrie corect?

Mesaj  habibi77 la data de Vin 7 Mai - 11:02

Rezumarea primului mesaj :

├Än ÔÇ×Dic┼úionarul ortografic, ortoepic ┼či morfologic al limbii rom├óneÔÇŁ (DOOM2), Edi┼úia a II-a, revizuit─â ┼či ad─âugit─â, Editura Univers Enciclopedic, Bucure┼čti, 2005, pagina LXIX, se precizeaz─â: ÔÇ×Se revine astfel la scrierea ├«ntr-un cuv├ónt a tuturor formelor pronumelui niciunul (niciuna) ┼či ale adjectivului corespunz─âtor niciun (nicio), la fel ca a lui vreunul, vreun, prin aplicarea consecvent─â a principiului conform c─âruia compusele trebuie distinse ┼či grafic de ├«mbin─ârile asem─ân─âtoareÔÇŁ.
Aceasta este una din nout─â┼úile acestui dic┼úionar (DOOM2). Prin urmare, pronumele negative compuse (niciunul, niciuna) ┼či adjectivele pronominale corespunz─âtoare (niciun, nicio) formate din adverbul nici ┼či pronumele nehot─âr├óte unul, una (respectiv un, o), cu toate formele cazuale, se scriu ├«ntr-un singur cuv├ónt.
Exemple: Niciunul dintre ei nu m─â intereseaz─â. Nu m─â atrage niciuna. N-au fost anun┼úa┼úi niciunii. N-au fost anun┼úate niciunele. Nu se potrive┼čte niciunuia (niciuneia). Nu se potrivesc niciunora.
ÔÇťNu se vedea nicio pas─âre, nu se auzea niciun glasÔÇŁ(Marin Preda).
Se scriu separat, în două cuvinte, în următoarele cazuri :
-Conjuncţie plus pronume nehotarât (Nu mă impresionează nici unul, nici altul(celălalt).Nu mă impresionează nici una, nici alta(cealaltă);
Se observ─â c─â ├«n astfel de situa┼úii, pronumele altul, alta, precedate ┼či ele de nici, arat─â c─â unul, una sunt pronume nehot─âr├óte, iar nici, conjunc┼úie.
-Conjuncţie plus numeral (Nu mă impresionează nici unul, nici mai mulţi. Nu mă impresionează nici una, nici mai multe).
Se scriu nici un, nici o, în două cuvinte, în următoarele situaţii:
-Adverb plus articol (Nu e coda┼č si nu e nici un elev frunta┼č. Nu e coda┼č─â ┼či nu e nici o elev─â frunta┼č─â);
- Adverb plus numeral (El a citit romanul de dou─â ori, iar tu, nici o dat─â); Facem precizarea c─â, de regul─â, ├«ntre adverb ┼či numeral se intercaleaz─â adverbul m─âcar (El a citit romanul de dou─â ori, iar tu, nici m─âcar o dat─â).
-Conjunc┼úie plus numeral (Nu meditez nici un elev si nici mai mul┼úi. Nu meditez nici o elev─â ┼či nici mai multe).
Tot separat, ├«n dou─â cuvinte, se scriu ├«n expresiile: ÔÇ×nici una , nici dou─âÔÇŁ, ÔÇ×nici una , nici altaÔÇŁ(Nici una, nici dou─â, s-a repezit la el). Nici una, nici alta, a disp─ârut far─â a b─âga de seam─â. Aceste expresii au urm─âtoarele sensuri: ├«ndat─â, numaidec├ót, brusc, pe nea┼čteptate.
Observăm că aceste cuvinte compuse apar numai în enunţuri negative.
├Än concluzie, starea de fapt ce decurge din aceast─â norm─â ortografic─â se complic─â ┼či este necesar─â o mai mare aten┼úie pentru aplicarea ei ├«n exprimarea scris─â.

SURSA: GORJEANUL

habibi77
6
6

Sus In jos

Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  atat de simplu la data de Vin 13 Ian - 23:15

Mandarax a scris:Daca tot am ajuns pe forumul asta, am si eu o nelamurire.

Am tot vazut in filme, in subtitrari forma "tatei" Mie imi suna ca porcul. Eu stiam ca dativul de la tata este "tatalui". "In numele tatalui...."
In plus, eu nu voi folosi veci, formele "niciun", "nicio" etc. Singura forma compusa corecta este "niciodata". Argumentele invocate mi se par lamentabile.
Eu cred ca sunt corecte ambele forme: "tatei" si "tatalui"...depinde cum articulezi substantivul "tata''.

atat de simplu
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Vin 13 Ian - 23:18

Dar ce nu stiu eu este cand sa folosesc cratima, "n dash" (liniuta de lungimea latimii literei n) sau "m dash" (liniuta de lungimea latimii literei m). Poate ma lamureste si pe mine cineva.
Am inteles tot ce-ai spus, pana am ajuns aici. De-aici n-am mai inteles Laughing Nu stiu la ce anume te referi. Rolling Eyes
Te referi la caracterele de pe tastatura?

pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  Mandarax la data de Mier 18 Ian - 22:36

O data este cratima - cea care este pe tastatura, apoi este en dash ÔÇô ceva mai lung, de latimea literei "n", apoi este em dash ÔÇö lunga cat litera "m". En dash si em dash nu se gasesc pe tastatura, probabil ca totusi nu se folosesc in limba romana. Nu cunosc inca un filolog.

Mandarax
4
4

Sus In jos

Mesaj  wind30s la data de Mier 18 Ian - 22:47

"Tatalui" e firesc, apoi as opta pt "tatii" Wink

wind30s
2
2

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Joi 19 Ian - 8:39

Eu am la tastatura doua linii: una e cratima, cea careia probabil ii spui tu "en dash" si deasupra ei una mai lunga, probabil aceea e "em dash".
Cea lunga e: under line _
Nu o folosesc decat la e-mailuri, sau cand vreau sa fac o linie mai lunga, deasupra careia sa se poata scrie ulterior.

pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  Mandarax la data de Lun 23 Ian - 7:08

Nu Pitu. Noi avem pe tastatura doar cratima normala "-" si underscore "_". Underscore este la fel de lung ca en dash, dar la un nivel jos, ca linia de subliniere si se foloseste numai in notatiile low level, unde spatiile nu sunt acceptate. Si da, noi userii de rand il folosim de regula in cazul emailurilor sa despartim fortat 2 cuvinte acolo unde nu sunt admise spatii. En dash si em dash sunt pe acelas nivel cu cratima (la mijocul literelor mici) si nu le avem in mod direct pe tastatura. En dash se foloseste in cazul intervalelor "20ÔÇô30 de metri". In schimb inca nu stiu unde se foloseste em dash. O sa ma interesez si va promit ca va informez.

Mandarax
4
4

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Lun 23 Ian - 9:12

Mai bagat in ceata. Astept detalii confused

pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  Nana_Duval la data de Lun 27 Feb - 15:58

SERV├ŹCIU s. 1. func╚Ťie, post, slujb─â, (├«nv. ╚Öi reg.) poslu╚Öanie, (reg.) servit, (prin Mold.) breasl─â, (├«nv.) cin, huzmet, mansup, (├«nv., ├«n Transilv.) tistie, tisturie. (Avea un ~ modest.) 2. (MIL.) serviciu militar v. armat─â. 3. (BIS.) ceremonie, oficiu, slujb─â. (~ divin.) 4. (SPORT) (rar) serv─â. (Cine e la ~ ?) 5. v. domeniu. 6. (pop.) priin╚Ť─â, (├«nv.) slujb─â. (I-a f─âcut un real ~.) 7. v. ajutor. 8. folos. (A adus imense ~ii ╚Ötiin╚Ťei.)

Comentariu: Forma servici, destul de răspândită, este incorectă

Nana_Duval
5
5

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Lun 27 Feb - 16:00

Stiu... si cu toate ca stiu, o folosesc adesea incorect Rolling Eyes La fel ca pe multe alte cuvinte, a caror forma corecta nu-mi place cum suna Laughing

pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  Nana_Duval la data de Lun 27 Feb - 16:02

Cum tu ii corectezi pe altii este vremea sa te corectezi si tu, mai ales ca stii care-i forma corecta. Parca tineai la asta...

Nana_Duval
5
5

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Lun 27 Feb - 16:03

Ia sa ma apuc eu de-acum sa va corectez fiecare greseala Very Happy Curand raman fara membri pe forum Laughing

pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  Nana_Duval la data de Lun 27 Feb - 16:07

Oricum rosesti ce nu e scris corect. Una e sa mananci o litera din graba, alta e sa nu o scrii intentionat

Nana_Duval
5
5

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Lun 27 Feb - 16:18

De la voi am pretentii. E plin de genii p-acilea Laughing De la mine n-am. Eu sunt doar un moderator, care se ocupa de organizare si de buna functionare a forumului confused

pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  Nana_Duval la data de Lun 27 Feb - 16:24

Ha ha ha! Doar?
Dar cum tu esti sefa, ai dreptate, n-am voie sa te contrazic.Regula ce ar trebui scrisa in regulament.

Nana_Duval
5
5

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Lun 27 Feb - 16:34

Draga mea.... aici la noi, in Ardeal, nu prea aud pe cineva sa zica serviciu... toti zic servici. E limba vorbita, cu care m-am obisnuit si pe care o folosesc si in scris, atunci cand nu scriu acte oficiale. Asa cum tu scrii fusei, care pentru mine suna ca naiba, sau cum Manda scrie perina in loc de perna (astea sunt doar doua exemple), asa imi permit si eu cate-o mica excentricitate. Cand n-am sa mi-o mai permit mie, n-am sa v-o mai permit nici voua.

pitulicea
6
6

Sus In jos

Pagina 7 din 11 Inapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum