Cum se scrie corect? 5 5 12

Cum se scrie corect?

Pagina 6 din 11 Inapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Cum se scrie corect?

Mesaj  habibi77 la data de Vin 7 Mai - 11:02

Rezumarea primului mesaj :

├Än ÔÇ×Dic┼úionarul ortografic, ortoepic ┼či morfologic al limbii rom├óneÔÇŁ (DOOM2), Edi┼úia a II-a, revizuit─â ┼či ad─âugit─â, Editura Univers Enciclopedic, Bucure┼čti, 2005, pagina LXIX, se precizeaz─â: ÔÇ×Se revine astfel la scrierea ├«ntr-un cuv├ónt a tuturor formelor pronumelui niciunul (niciuna) ┼či ale adjectivului corespunz─âtor niciun (nicio), la fel ca a lui vreunul, vreun, prin aplicarea consecvent─â a principiului conform c─âruia compusele trebuie distinse ┼či grafic de ├«mbin─ârile asem─ân─âtoareÔÇŁ.
Aceasta este una din nout─â┼úile acestui dic┼úionar (DOOM2). Prin urmare, pronumele negative compuse (niciunul, niciuna) ┼či adjectivele pronominale corespunz─âtoare (niciun, nicio) formate din adverbul nici ┼či pronumele nehot─âr├óte unul, una (respectiv un, o), cu toate formele cazuale, se scriu ├«ntr-un singur cuv├ónt.
Exemple: Niciunul dintre ei nu m─â intereseaz─â. Nu m─â atrage niciuna. N-au fost anun┼úa┼úi niciunii. N-au fost anun┼úate niciunele. Nu se potrive┼čte niciunuia (niciuneia). Nu se potrivesc niciunora.
ÔÇťNu se vedea nicio pas─âre, nu se auzea niciun glasÔÇŁ(Marin Preda).
Se scriu separat, în două cuvinte, în următoarele cazuri :
-Conjuncţie plus pronume nehotarât (Nu mă impresionează nici unul, nici altul(celălalt).Nu mă impresionează nici una, nici alta(cealaltă);
Se observ─â c─â ├«n astfel de situa┼úii, pronumele altul, alta, precedate ┼či ele de nici, arat─â c─â unul, una sunt pronume nehot─âr├óte, iar nici, conjunc┼úie.
-Conjuncţie plus numeral (Nu mă impresionează nici unul, nici mai mulţi. Nu mă impresionează nici una, nici mai multe).
Se scriu nici un, nici o, în două cuvinte, în următoarele situaţii:
-Adverb plus articol (Nu e coda┼č si nu e nici un elev frunta┼č. Nu e coda┼č─â ┼či nu e nici o elev─â frunta┼č─â);
- Adverb plus numeral (El a citit romanul de dou─â ori, iar tu, nici o dat─â); Facem precizarea c─â, de regul─â, ├«ntre adverb ┼či numeral se intercaleaz─â adverbul m─âcar (El a citit romanul de dou─â ori, iar tu, nici m─âcar o dat─â).
-Conjunc┼úie plus numeral (Nu meditez nici un elev si nici mai mul┼úi. Nu meditez nici o elev─â ┼či nici mai multe).
Tot separat, ├«n dou─â cuvinte, se scriu ├«n expresiile: ÔÇ×nici una , nici dou─âÔÇŁ, ÔÇ×nici una , nici altaÔÇŁ(Nici una, nici dou─â, s-a repezit la el). Nici una, nici alta, a disp─ârut far─â a b─âga de seam─â. Aceste expresii au urm─âtoarele sensuri: ├«ndat─â, numaidec├ót, brusc, pe nea┼čteptate.
Observăm că aceste cuvinte compuse apar numai în enunţuri negative.
├Än concluzie, starea de fapt ce decurge din aceast─â norm─â ortografic─â se complic─â ┼či este necesar─â o mai mare aten┼úie pentru aplicarea ei ├«n exprimarea scris─â.

SURSA: GORJEANUL

habibi77
6
6

Sus In jos

Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  seaman65 la data de Joi 20 Oct - 14:27

Beri, ca bere e prea putin. Very Happy

seaman65
6
6

Sus In jos

Mesaj  tegeusa la data de Joi 20 Oct - 14:29

corect! ai castigat ceva. Very Happy

tegeusa
6
6

Sus In jos

Mesaj  atat de simplu la data de Vin 21 Oct - 12:55

Daca te referi la bautura in sine, indiferent de cantitate, e bere.Daca te referi la sticle sau cutii spui beri.Eu asa cred.

atat de simplu
6
6

Sus In jos

Mesaj  teardrop la data de Vin 21 Oct - 13:29

Laughing Simpla, l-ai lamurit pe deplin ! (ti-ai pierdut simtul umorului?!)

teardrop
4
4

Sus In jos

Mesaj  raichu la data de Vin 21 Oct - 13:33

Pe deplin poti fi multumit de plin daca e vorba sa-l faci cu bere la vrac, neimbuteliata(nu beri) Smile

raichu
2
2

Sus In jos

Mesaj  seaman65 la data de Vin 21 Oct - 14:29

Corect se scrie bereeeeeeeee!
Adica multaaaaaaa!
Da' io nu beau bere de obicei, ce m-o fi apucat? Laughing

seaman65
6
6

Sus In jos

Mesaj  Melodia la data de Vin 21 Oct - 18:47

eu mai gust uneori bere Embarassed dar ma opresc la bere...nu-i stiu pluralul Laughing Laughing

Melodia
4
4

Sus In jos

Mesaj  atat de simplu la data de Vin 21 Oct - 20:25

teardrop a scris: Laughing Simpla, l-ai lamurit pe deplin ! (ti-ai pierdut simtul umorului?!)
Cateodata mai vorbesc si serios. Laughing

atat de simplu
6
6

Sus In jos

Mesaj  Anna la data de Sam 29 Oct - 19:00

Toti ne mai si inselam Smile

Anna
2
2

Sus In jos

Mesaj  shadow la data de Mier 23 Noi - 19:10

''Lacrima , vorbeam nu de mult despre libertatea de exprimare ....si ce strigi asha ? ...sintagma cu ''dusmanul dusmanului meu imi este prieten '' nu-si mai are de mult locul in contextul actual '' ...

Daca-mi recunosc greseala sunt pe jumatate iertat ? Very Happy ...nu s-ar putea pe de-a-ntregul ? scared

de mult si demult

shadow
5
5

Sus In jos

Mesaj  Mandarax la data de Vin 13 Ian - 20:38

Daca tot am ajuns pe forumul asta, am si eu o nelamurire.

Am tot vazut in filme, in subtitrari forma "tatei" Mie imi suna ca porcul. Eu stiam ca dativul de la tata este "tatalui". "In numele tatalui...."
In plus, eu nu voi folosi veci, formele "niciun", "nicio" etc. Singura forma compusa corecta este "niciodata". Argumentele invocate mi se par lamentabile.

Mandarax
4
4

Sus In jos

Mesaj  Mandarax la data de Vin 13 Ian - 20:55

Tot la scris corect, ar trebui sa ne ocupam putin si de folosirea spatiului, mai ales in combinatie cu semnele de punctuatie:
In cazul virgulei, punctului, 2 puncte ":", punct si virgula ";", semnul exclamarii "!", semnul intrbarii "?" se pune obligatoriu un spatiu dupa acest semn si niciodata inainte sau si inainte. Corect: unu, doi, trei; Gresit: unu ,doi, trei; Gresit: unu , doi , trei. Exceptii: virgula in cazul numerelor zecimale, punctul in compunerea datei (21.08.2011) sau in compunerea numerelor cu mai mult de 3 cifre (1.000).
In cazul folosirii parantezelor sau ghilimelelor, spatiul se foloseste obligatoriu doar in afara parantezelor, nicidecum in interiorul lor. Exceptii: cand dupa paranteza inchisa urmeaza un semn de punctuatie. Corect: unu (doi) trei; Gresit: unu(doi)trei; Gresit: unu ( doi ) trei. Acelas lucru cu ghilimelele.

Am si eu probleme la folosirea liniutei orizontale. Stiu sa o folosesc in combinatie cu spatiul: fara spatii (despartiri in silabe, cuvinte compuse, intervale, ca 25-30 m); cu spatii de-o parte si de cealalta - cand inlocuieste virgula. Dar ce nu stiu eu este cand sa folosesc cratima, "n dash" (liniuta de lungimea latimii literei n) sau "m dash" (liniuta de lungimea latimii literei m). Poate ma lamureste si pe mine cineva.

Mandarax
4
4

Sus In jos

Mesaj  habibi77 la data de Vin 13 Ian - 20:59

confused Eu nu dau foarte mare importanta acestor amanunte, deci nu te pot ajuta!

habibi77
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Vin 13 Ian - 21:49

Mandarax a scris:Am tot vazut in filme, in subtitrari forma "tatei"
Laughing Dupa asta te iei tu? Dupa subtitrari?
Sunt facute de te miri cine, indivizi care stiu o limba straina (dupa ureche) si tot la fel isi stiu si propria limba (tot dupa ureche). La subtitrari ai sa vezi o gramada de alte greseli.

pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  Nana_Duval la data de Vin 13 Ian - 22:58

Mand, 1000 se scrie fara punct.Iti zic eu, ca sunt in cls a Va

Nana_Duval
5
5

Sus In jos

Pagina 6 din 11 Inapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Urmatorul