NU HAINA IL FACE PE OM!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

NU HAINA IL FACE PE OM!

Mesaj  pitulicea la data de Mier 27 Ian - 18:22

Un vechi proverb romanesc spune ca “Nu haina-l face pe om!”. Si totusi, in ziua de azi, haina are un cuvant greu de spus, cel putin la o prima vedere. Tuturor ne plac oamenii bine imbracati. Un om imbracat cu gust sugereaza un om stilat, un om prosper si, de ce nu, un om inteligent. Nu acelasi lucru il putem spune despre un om imbracat neglijent, cu hainele vechi si ponosite, care evident, nu da nici o atentie tinutei sale.
Credeti ca proverbul acesta incepe sa fie perimat? Sau continutul sugestiv al proverbului ramane la fel de actual ca si pana acum?

pitulicea
6
6

Sus In jos

Re: NU HAINA IL FACE PE OM!

Mesaj  snow la data de Mier 27 Ian - 18:33

Noblesse oblige...

Trebuie sa stii cum sa porti o haina. Sunt multi oameni inteligenti, cu caracter, care nu au posibilitatile materiale ale unui latifundiar de Pipera, dar care stiu sa poarte cu modestie dar si cu o anumita demnitate un sacou mai ieftin sau o camasa de duzina. Nu, nu cred ca haina il face pe om, raman la ideea ca omul face haina.

snow
6
6

Sus In jos

Mesaj  nadufmic la data de Joi 4 Feb - 12:38

Si apar eu si te contrazic snow.
Si eu ziceam candva ca nu haina il face.
Dar, privind in jur am realizat ca de fapt ...haina il face de cele mai multe ori pe om.
Spre exemplu ..tu daca vezi o tipa imbracata in trening , nearanjata , dar cu o poseta de care este foarte mandra si o poarta cat mai vizibil cu putinta, sa sara in ochi ca e o doamna, ce parere iti faci?? Sa specific totusi ca ....tipa e directoare la o firma importanta.
La prima vedere nici nu te`ai uita la ea, sau ai gandi ce taranca.......
Dar daca ai vedea aceeasi tipa imbracata in haine oarecum acceptabile ( nu de firma), cumparate de la un magazin ca oricare altul, unul ieftin sa`i zicem....cu ce ochi ai privi`o???
Inteligenta ei ramane in acelasi loc fie ca e imbracata cu haine de firma, haine de duzina.......sau trening, dar.....prima impresie conteaza;)...fie ea si a doua....a treia...etc....

Poti avea in buzunar sute de mii de euro......daca esti imbracat.....anapoda,..nimeni nu se uita la tine nicaieri...ba...te pot da afara din magazin la o adica...

nadufmic
2
2

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Joi 4 Feb - 12:51

Eu zic ca haina nu-l face pe om, dar il ajuta intr-o oarecare masura.
tu daca vezi o tipa imbracata in trening , nearanjata , dar cu o poseta de care este foarte mandra si o poarta cat mai vizibil cu putinta, sa sara in ochi ca e o doamna, ce parere iti faci??
Ce parere imi fac eu despre asta? Ca "doamna" respectiva, asa cum o fi ea director de firma importanta, nu-i mai mult decat o taranca si o parvenita, careia evident ii lipsesc gusturile si manierele si ca o doamna adevarata, n-ar "asorta" niciodata o poseta cu un trening. Deci nu haina si poseta o face pe femeia asta "doamna" ci, eventual, functia pe care o detine si la care, probabil n-a ajuns datorita gustului ei reprobabil in materie de vestimentatie.

pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  snow la data de Joi 4 Feb - 12:54

Tocmai ma pregatem sa postez si eu mi-ai luat-o inainte, dar ideea mea era foarte aproape de cele scrise de tine.

snow
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Joi 4 Feb - 12:56

Si n-am spus tot ce aveam de spus ...revin Wink

pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  nadufmic la data de Joi 4 Feb - 13:34

Nu am zis ca ar fi real..si ca doamna ar fi o parvenita.
Spuneam asa pur si simplu ca imagine....de ansamblu.
Nu neg ca ar fi destul "doamne" parvenite care se imbraca in trening isi pun adidasi ca de///" e de firma""..si`si asorteaza cate o poseta de care`s tare mandre.....
Si nu am vazut doar una...am vazut destule"doamne" de acest gen.

nadufmic
2
2

Sus In jos

Mesaj  nadufmic la data de Joi 4 Feb - 13:36

Ce tipi asa la mine Pitu....???ca nu am zis nimik rau....doar....sa ma bag si eu in seama Very Happy

nadufmic
2
2

Sus In jos

Mesaj  LiquidSilk la data de Joi 4 Feb - 13:40

sa ma bag si eu in seama: deci da, haina il face pe om, in general poti sa iti dai seama cu ce fel de om ai de-a face dupa cum il vezi imbracat. Am zis in general, dar sunt si destule exceptii

LiquidSilk
2
2

Sus In jos

Mesaj  habibi77 la data de Joi 4 Feb - 15:47

pitulicea_de_stepa a scris:Un vechi proverb romanesc spune ca “Nu haina-l face pe om!”. Si totusi, in ziua de azi, haina are un cuvant greu de spus, cel putin la o prima vedere.

ma bag si eu in seama.....ai inceput bine: " un vechi proverb"....cred ca intelesul acestui proverb a fost mult denaturat in timp.
sa facem un exercitiu de imaginatie....cine a spus vorba asta nu cred ca-l stia pe versace...sau cum l-o chema.
"omul face haina , nu haina pe om" cred ca avea un alt inteles atunci. nu conteaza ce imbraci atata timp cat faci dovada ca esti moral. si orice ai pune pe tine daca nu esti moral nu valorezi nimic. cred ca lumea avea alt sistem de valori atunci.
acum insa n-ai haine de firma esti un "neica nimeni" , nu te baga nimeni in seama.de ce? avem alt sistem de valori.....
in concluzie....e perimat..... Laughing Laughing Laughing

habibi77
6
6

Sus In jos

Mesaj  GESF la data de Vin 1 Apr - 14:00

Ba chiar caduc! Sad

GESF
2
2

Sus In jos

Mesaj  Irinna la data de Sam 6 Aug - 13:00

Nu haina face pe om...dar spune multe despre omul care o poarta Smile

Irinna
3
3

Sus In jos

Mesaj  serpico la data de Vin 26 Aug - 22:51

nu haina il face pe om si nici nu spune prea multe despre cel care o imbraca.
ca apar in tricouri cu mortaciuni si bocanci ,sau costum ,sunt tot eu.

serpico
4
4

Sus In jos

Mesaj  Tizona la data de Sam 27 Aug - 0:13

daca eu apar intr-o bluza botita, descusuta si murdara si intr-o pereche de pantaloni rupti in fund si cu niste pantofi murdari si rupti.. n-o sa-ti faci o impresia nasoala, ci o sa astepti sa ma cunosti?

Tizona
4
4

Sus In jos

Mesaj  serpico la data de Sam 27 Aug - 0:29

exact asta am vrut sa spun. cred ca e vorba de igiena,nu de haine.
si pantalonii rupti in fund vad ca se poarta . Very Happy
cred ca vorba aia veche a fost scoasa de calugari.
tocmai citesc "stalpii pamantului". un calugar merge in audienta la rege,si isi da seama prea tarziu ce haine murdare are.

serpico
4
4

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum